Instalacje elektryczne dzielimy na wysokonapięciowe i niskonapięciowe
Instalacje elektryczne
Instalacje elektryczne w naszym domu są bardzo ważnym elementem mającym ogromny wpływ na funkcjonalność , bezpieczeństwo i komfort domowników. Sterowanie i automatyka a tym samym funkcje inteligentny dom to nic innego jak zbiór wielu wiązek elektrycznych które należy przewidzieć często na zapas w naszym domu. Ich brak często ogranicza nas do rezygnacji z nowoczesnych rozwiązań, a nie wszystko da się zastąpić transmisją bezprzewodową. Dlatego dobry dobór pomysłów i rozwiązań w przyszłości pomoże nam uniknąć nieprzewidzianych komplikacji. Dobry podział i przygotowanie tych instalacji ułatwi nam w każdym momencie udoskonalanie naszego budynku.
Instalacje elektryczne wysokonapięciowe
Wysokonapięciowe to napięcie 400V i 230V czyli wszystkie urządzenia elektryczne zasilane w naszym budynku. Pralka, lodówka czy telewizor zasilane jest z instalacji wysokonapięciowej 230V. Rozmieszczenie gniazdek, włączników w naszym budynku ma ogromne znaczenie tak aby nie ograniczać funkcjonalności pomieszczeń.
Instalacje elektryczne niskonapięciowe
Niskonapięciowe instalacje stają się coraz to ważniejsze w naszych budynkach gdyż spełniają rolę elementów bezpieczeństwa i sterowania naszym budynkiem. Sieci internetowe, kable alarmowe czy monitoring to najbardziej popularne instalacje w naszym domu czy biurze, ale pozostałą część kabli niskonapięciowe wykorzystujemy do sterowania urządzeniami w budynku. Światło, brama czy sterowanie chłodem i ciepłem w naszym obiekcie to przykłady zastosowań instalacji. Inteligenty dom to dom którym możemy zarządzać z zewnątrz. Czy jesteśmy w pracy, sklepie na wakacjach z każdego miejsca na świecie możemy podejrzeć co dzieje się w naszym budynku, włączyć lub wyłączyć oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzację, czy inną dla nas ważną funkcję w domu. To daje nam poczucie bezpieczeństwa jak i komfortu w naszym obiekcie. Należy pamiętać również że instalacje niskonapięciowe są bezpieczne dla nas i naszych domowników.