Instalacja grzewcza w budynku jest jednym z najważniejszych elementów mających wpływ na ekonomikę użytkowania, a jednocześnie na komfort przebywania w ogrzewanych pomieszczeniach. Istnieje wiele rozwiązań na realizację systemu grzewczego w budynku. Nośnikiem energii cieplnej jest woda lub powietrze.
dom podzielony na strefy:
Dom podzielony na strefy daje nam możliwość niezależnego sterowania w czasie, oraz temperaturą danej strefy co pozwala nam zwiększyć komfort użytkowania jak również obniżyć koszty. Przykładowy podział budynku na strefy grzewcze.
- część dzienna sterowana z oddzielnego sterownika wg. indywidualnych pór czasowych i temperatur
- część nocna sypialnie sterowane z oddzielnego sterownika wg. indywidualnych pór czasowych i temperatur
- strefa trzecia ogrzewanie podłogowe sterowane za pomocą cyfrowego sterownika kotła wg. indywidualnych pór czasowych i temperatur
Instalacje centralnego ogrzewania wykonujemy w różnych systemach:
ogrzewanie wodne
Ogrzewanie wodne grzejnikowe to najstarszy z systemów ale nadal jest realizowany w nowym budownictwie, często połączony z ogrzewaniem podłogowym daje możliwość podziału na kilka niezależnych stref grzewczych.
- ogrzewanie grzejnikowe
Ogrzewanie grzejnikowe to nadal stosowany system grzewczy w budownictwie i znajduje również wiele zastosowań w nowym jak i modernizowanym budynku. Wymiana i podział instalacji na oddzielne obiegi daje nam większą swobodę zarządzania ciepłem w naszych obiektach a tym samym zwiększa komfort dla użytkowników.
- ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe najczęściej stosowany system grzewczy w nowych jak i modernizowanych budynkach. Charakteryzuje się łatwością sterowania, wysokim komfortem, ale przede wszystkim brakiem grzejników pod oknami co zwiększa swobodę w aranżacji pomieszczeń. Niskotemperaturowy system świetnie współpracuje z pompą ciepła jak i z kotłem kondensacyjnym.
- ogrzewanie ścienne
Ogrzewanie ścienne to nadal rzadko stosowany system grzewczy, daje nam nowe możliwości zwiększenia powierzchni grzewczej dla poszczególnych pomieszczeń. Zwiększa komfort cieplny w szczególności w pomieszczeniach mokrych takich jak łazienki, pralnie czy suszarnie . Dodatkowym atutem jest możliwość od wewnątrz docieplenia ścian zewnętrznych tak aby utrzymać odpowiedni komfort cieplny w budynku.
Ogrzewanie powietrzem to nowoczesny system oparty na budynkach z wentylacją mechaniczną co daje nam szerokie możliwości sterowania temperaturą oraz wilgotnością w budynku a zarazem dopływem zawsze świeżego powietrza do ogrzewanych pomieszczeń. System ogrzewania powietrznego w prosty sposób daje nam możliwość rozbudowy o układ chłodzenia, a tym samym mamy wentylację, ogrzewanie i chłodzenie w jednym.
Oba te systemy ogrzewania wodne i powietrzne mogą być zasilane z kotła gazowego, pompy ciepła zasilanej energią elektryczną co daje nam 100% pewności, że jesteśmy Eko-świadomi wobec środowiska i świata. Oba rozwiązania możemy wspomagać lub całkowicie zasilać z odnawialnych źródeł energii co pozwoli nam zredukować koszty eksploatacji do minimum a nawet zredukować całkowicie do zera.