Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna w domu jednorodzinnym zapewnia przede wszystkim sprawną wymianę powietrza w każdych warunkach atmosferycznych, jak również redukcję strat ciepła.

Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury – w pomieszczeniach w których jest wentylacja mechaniczna nie można stosować wentylacji grawitacyjnej.

Oprócz tego przepisy zezwalają na stworzenie wentylacji mechanicznej w budynku jednorodzinnym bez konieczności posiadania na nią projektu.

Obecnie domy posiadają najczęściej szczelne okna, drzwi i ściany, co powoduje, że za skuteczną wymianę powietrza odpowiedzialna musi być właściwa wentylacja.

Wentylacja może funkcjonować jedynie jeżeli pomieszczenie posiada specjalne nawiewniki szczelinowe.

Kluczowe zadania każdej wentylacji, to przede wszystkim usuwanie zanieczyszczonego powietrza, a także zapewnienie stałej dostawy nowego medium.

Duża liczba domów jednorodzinnych posiada zamontowaną właśnie wentylację naturalną, czyli wentylację grawitacyjną, która działa jedynie przy określonych warunkach zewnętrznych.

Wentylacja grawitacyjna działa najlepiej, kiedy temperatura powietrza wynosi poniżej 12 stopni Celsjusza. Właśnie dlatego najlepszym czasem jeżeli chodzi o funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej jest zima. Natomiast w pozostałą część roku może być kłopot z osiągnięciem właściwych parametrów i odpowiedniej sprawności. Jedyną możliwością na wentylowanie domu jest wtedy otwarcie okien, ale może to doprowadzić to przeciągów, gromadzenia się insektów, a także do strat w ogrzewaniu.

Wpływ wentylacji na nasze zdrowie

Wentylacja ma bardzo duży wpływ na zdrowie. Przebywanie w rzadko wentylowanych pomieszczeniach prowadzi do pogorszenia się naszego samopoczucia. Pokoje wypełniają się zarówno dwutlenkiem węgla, ale też wilgocią, dlatego domownicy mogą odczuwać:

bóle głowy,

zawroty głowy,

powracające alergie,

nudności,