Ciepła woda ze słońca

Słońce jest źródłem czystej, niekończącej się, a przede wszystkim darmowej energii. Rosnące ceny tradycyjnych paliw takich jak: gaz, olej czy węgiel jeszcze bardziej zwracają uwagę inwestorów w stronę niekonwencjonalnych rozwiązań. Ponadto coraz większa świadomość ekologiczna wpływa pozytywnie na budowę trendu wykorzystywania promieni słonecznych. To darmowe źródło energii, z którego możemy efektywnie czerpać korzyści dzięki proponowanym przez IMMERGAS zestawom solarnym z zastosowaniem płaskich i próżniowych kolektorów słonecznych o wysokiej sprawności.

Odpowiednio zaprojektowany układ solarny to nie tylko oszczędność w zużyciu gazu do produkcji ciepłej wody użytkowej, ale i możliwość wspomagania instalacji centralnego ogrzewania i podgrzewania wody w basenach. Instalacja solarna w domu jednorodzinnym to także zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Układy solarne w warunkach Polski opłacają się i mają sens. Pod względem nasłonecznienia Polska nie ustępuje krajom, w których technika solarna jest bardzo popularna, takim jak Niemcy, Austria, itd. Średnie ilości energii promieniowania słonecznego w Polsce w przybliżeniu określa się na 9001100 kWh/m2 rocznie. Jest to porównywalna ilość energii z ok. 100 litrach oleju opałowego lub 100 m3 gazu ziemnego. Rynek instalacji solarnych rośnie w Polsce po kilkadziesiąt procent rocznie.

Ludzie już dawno temu nauczyli się podgrzewać ciepłą wodę i ogrzewać domy wieloma sprawdzonymi metodami (np. elektryczne podgrzewacze wody, kotły gazowe, kotły na węgiel, itp.). Jaki jest więc powód stosowania układów solarnych?

Jest co najmniej kilka zalet (powodów) stosowania układów solarnych:

 ciepła woda za darmo,

 oszczędność na rachunkach za energię,

 uniezależnienie się od niepewnych źródeł w podgrzewaniu ciepłej wody,

 ekologia,

 prestiż.