abit 19 kwietnia 2024 No Comment
Zabezpieczenia, oświetlenie, ogrzewanie, zacienianie – coraz częściej tradycyjne technologie, z którymi mamy styczność w domach i w firmach, zostają zautomatyzowane za pomocą różnych systemów. Systemy smart home oferują wiele korzyści, w tym wygodę, oszczędność energii, zwiększony komfort i bezpieczeństwo, łatwą integrację, a także zwiększają wartość nieruchomości. Dzięki nim możesz zyskać większą kontrolę nad swoim domem i życiem codziennym. Zastanawiasz się, co możesz zyskać instalując w swoim domu lub firmie inteligentne rozwiązania smart home i z czym to się wiąże? Zapraszamy na relację z wdrażania takiego systemu w domu jednorodzinnym.
ETAP 1
Wdrażanie systemu inteligentnego domu to fascynujący proces, który rozpoczyna się od już na etapie pierwszego kontaktu z klientem. To wtedy zaczynamy tworzyć wizję, która pozwoli na stworzenie idealnego, spersonalizowanego rozwiązania dopasowanego do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika.
Dobrym pomysłem jest sprawdzenie systemu smart home oraz jego możliwości na żywo. W tym celu warto odwiedzić showroom, w którym zaprezentowane są najnowsze technologie inteligentnego domu. Takie naturalne środowisko pozwala potencjalnemu użytkownikowi sprawdzić w praktyce, czy są wystarczająco intuicyjne i spełniają jego oczekiwania. Nasz klient odwiedził showroom LOXONE w Bielsku-Białej – apartament nowojorski w aparthotelu Sky Roof Apartments.
W trakcie prezentacji skupiliśmy się na różnorodnych aspektach, które mogą być istotne dla naszego klienta. Od oświetlenia, przez sterowanie żaluzjami zewnętrznymi, po monitorowanie i sterowanie wentylacją mechaniczną. Przedstawiliśmy również możliwości podziału i kontroli energii na poszczególne sekcje domu, a także funkcje związane ze sterowaniem dostępem, muzyką czy systemem alarmowym.
Kolejnym krokiem było przygotowanie indywidualnego projektu z uwzględnieniem potrzeb wszystkich domowników. To niezwykle istotny etap, podczas którego należy ustalić priorytety i oczekiwania klienta, a następnie dobrać najodpowiedniejsze rozwiązania. W tym konkretnym przypadku priorytetami były bezpieczeństwo i łatwość obsługi poprzez jedną aplikację. Kolejne punkty na liście obejmowały: automatyzację systemu grzewczego, wentylacji, oświetlenia i produkcji ciepłej wody użytkowej. Klient chciał, aby wszystkie te procesy zabierały jak najmniej czasu i wpływały korzystnie na ekonomikę.
Prace w budynku rozpoczęliśmy od przygotowania odpowiedniego okablowania pod projekt. W przypadku naszego klienta skoncentrowaliśmy się na kluczowych elementach, takich jak oświetlenie czy sterowanie żaluzjami. Przygotowaliśmy także infrastrukturę pod montaż szaf sterujących oraz przewody dedykowane do wszystkich modułów sterujących mających wpływ na pracę inteligentnego domu.
Jedną z istotnych czynności było również dostosowanie istniejącego okablowania instalacji oświetlenia pod automatyzację i sterowanie systemem Loxone. Ważne jest, aby klient miał świadomość, że nawet w przypadku starszych budynków możliwe jest wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań.
Nasz pierwszy etap prac nad inteligentnym domem to zaledwie początek fascynującej podróży, której celem jest komfort, bezpieczeństwo i nowoczesność w domowym zaciszu. Zapraszamy do śledzenia postępów w aktualnościach oraz na profilu Facebookowym ABIT.